MARKET POŞETİ BASKI

Rasyonel bir bakış açısıyla baktığımızda, firmaların günlük alışveriş yapan insanlara en akılcı seçimin tekrar kullanılabilen market poşetleri olduğunu görmekteyiz.

Faydaları ise oldukça fazladır polietilenden üretiliyor. Polietilen, karbon ve hidrojen atomlarından oluşan organik bir yapı. Ayrıca son yıllarda poşet üretim sürecinde maliyeti azaltmak için polietilene doğada doğal olarak bulunan bir mineral olan kalsiyum karbonat katılıyor. Bu bildiğimiz tebeşir ya da mermer tozudur ve sakız ile diş macununda da kullanılan zararsız bir maddedir. Organik olan plastik, doğada tüketildiğinde inorganik olan bu mineral geriye kalıyor. Mikroorganizmalar, karbon bazlı, maddeleri kendi hayatlarını devam ettirebilmek için enerji kaynağı olarak tüketir. Oksijen bulunan ortamlarda karbon hücre içinde biyolojik olarak okside edilerek karbondioksite dönüştürülür. Hidrojen ise suya dönüşür. Plastikler de bu şekilde mikroorganizmalar tarafından yavaş yavaş sindirilir. Gıda ile temas edecek plastiklerin üretiminde eser miktarda kullanılan kat kılar da zaten insan sağlığına zarar vermeyecek maddelerden seçilmektedir

Ve dahası market poşetleri bu yenilikler ile bir süre sonra çevresel şartlar ve oksijenin etkisi ile yıpranırlar ve yapıtaşlarına ayrılmaya başlarlar.

Örneğin bir market poşeti, doğada sadece 8 ile 10 yılda tamamen yok oluyor. Hatta yeni teknolojiler sayesinde bu süre artık 1 yıla bile indi.

Öyle ki market poşetleri kullanım kolaylığı, hafiflik, esneklik ve kolay işlene bilirlik gibi sunulan pek çok avantaj ile kendini gösteren tüketim malzemesi satan sektörler için vazgeçilmez bir ürün haline geldi.